V uplynulých letech členové Katedry informatiky a výpočetní techniky a výzkumného programu Pokročilé počítačové a informační technologie fakultního Evropského centra excelence NTIS řešili projekty Grantové agentury ČR (GA ČR) a Grantové agentury Akademie věd ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), 6. a 7. rámcového programu (6FP, 7FP); dále jsme zapojeni do řešení projektů financovaných ze strukturálních fondů Evropské unie (ESF). Přehled aktuálně řešených projektů viz níže. Podrobnosti o současných i v minulosti řešených projektech je možno také nalézt na stránkách jednotlivých výzkumných skupin.
Hlavní řešitel: Doc. Ing. Libor Váša, Ph.D.
Číslo projektu: 25-16495K
Doba řešení: 1. 4. 2025 - 31.3.2028
Poskytovatel: GA ČR
Anotace: Současná technologie 3D snímání pořizuje záznamy pohybujících se objektů ve vysoké kvalitě.Výsledná data jsou však časově nekoherentní, protože s každým snímkem se běhemrekonstrukce zachází samostatně, což poskytuje sekvence trojúhelníkových sítí s měnící sekonektivitou, známé jako time-varying meshes (TVM). Zatímco TVM mohou modelovat změnytopologie, je velmi obtížné stanovit korespondence mezi jednotlivými snímky, což je důležité pronásledné úlohy, jako je komprese a editace. Tento projekt si klade za cíl překonat toto omezenízkoumáním dvou nových reprezentací TVM založených na souřadnicích. Nejprveprozkoumáme použití barycentrických souřadnic k popisu TVM vzhledem k dynamické kleci,která je sama o sobě polyedrickou sítí konstantní konektivity vybranou tak, že aproximuje tvarTVM v každém snímku. Za druhé, budeme studovat použití souřadnic založených nageodetické vzdálenosti vzhledem k určité množině bodů s časově invariantní polohou vzhledemk pozorovanému tvaru. Tyto souřadnice jsou zvláště užitečné pro objekty, které procházejítéměř izometrickými deformacemi.
Hlavní řešitel: Mgr. Jakub Žákavec (DSS)
Řešitel na KIV: Ing. Martin Dostal, Ph.D.
Číslo projektu: CZ.01.01.01/01/22_002/0000471
Doba řešení: 01.03.2024 - 30.6.2025
Poskytovatel: MPO, OP TAK
Rozpočet celkem: 24 584 226 Kč
Anotace: Cílem projektu je výzkum a vývoj nových postupů s využitím inteligentních a chytrých asistivních nástrojů pro podporu sdílené péče v oboru sociálních služeb.
Detail projektu
Hlavní řešitel: Doc. Ing. Roman Mouček, Ph.D.
Číslo projektu: BYCZ01-007
Doba řešení: 1.9.2023 - 31.8.2026
Poskytovatel: INTERREG Bavorsko -Česko
Anotace: Projekt rozvíjí společné výzkumné kapacity v oblasti aplikovaného výzkumu, zaměřuje se na vývoj zkušebního prototypu nejmodernějšího exoskeletu dolní končetiny pro rehabilitační účely s využitím inovací v designu, konstrukčních technologiích, 3D tisku a brain-computer interface (převodu mozkových signálů do pohybu končetin). Projekt zároveň posiluje společné výzkumné kapacity technologického transferu v rehabilitačních a protetických oborech. Projekt bude realizovat konsorcium partnerů prostřednictvím multidisciplinárního výzkumného týmu. Partneři budou spolupracovat na všech aktivitách, budou si sdílet výzkumné know-how a využívat společné výzkumné kapacity v souladu s prioritami RIS3 a Hightech Agendy. Jedná se o výzkumné týmy THD Deggendorf/TC Cham, GC Bad Kötzting, TC Hutthurm a ZČU v Plzni/Fakulta zdravotnických studií, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Fakulta aplikovaných věd a Fakulta strojní/RTI. Do projektu bude zapojeno také 5 asociovaných partnerů z praxe. Projekt má silný inovační potenciál a jeho výstupy mohou najít uplatnění v aplikační sféře u malých a středních podniků zaměřených na rehabilitaci a protetiku v česko-bavorském regionu.
Viz též podrobnosti o projektu na stránkách výzkumné skupiny.
Hlavní řešitel: Prof. Dr. Ing. Ivana Kolingerová; Borut Žalik (Fakulty of Electrical Engeneering and Computer Science, University of Maribor, Slovenia)
Číslo projektu: 23-04622L
Doba řešení: 1.1.2023 - 31. 12. 2025
Poskytovatel: GAČR
Anotace: Záměrem projektu COMPROMISE je vyvinout novou metodologii komprese dat, která bude do značné míry nezávislá na doméně, asymetrická a vhodná pro bezeztrátovou, téměř bezeztrátovou a ztrátovou kompresi s využitím společné linky procedur. Doménové nezávislosti se dosáhne sdružením doménově závislých rysů do jediné doménově nezávislé taxonomie. Pro kódování se nejprve detekují doménově závislé rysy, pak se z nich vyberou doménově nezávislé rysy, určí se residua a proběhne komprese. Při dekódování nejprve proběhne doménově nezávislá expanze, pak doménově závislá obnova dat. Koncept umožní také uchovávání informace o víceúrovňových závislostech dat, takže se zlepší možnost opakovaného využití dat na různých sémantických úrovních. Koncept bude ověřen na rastrových obrazech, digitálních audio datech, biomedicínských signálech a řídkých voxelových datech.
Viz též podrobnosti o projektu na stránkách výzkumné skupiny.
Hlavní řešitel: Dr. Jaroslav Moravec (FOTON, s.r.o.)
Řešitel na KIV: Ing. Pavel Mautner, Ph.D.
Číslo projektu: FW03010025
Doba řešení: 1. 1. 2021 - 30. 6. 2025
Poskytovatel: TA ČR – FW – Program Trend
Anotace: Hlavním cílem projektu bude vyvinout terapeutický rehabilitační robot, u kterého bude řízen proces re-edukace hybnosti horní končetiny pacienta přímo prostřednictvím signálů z jeho mozku s využitím rozhraní mozek-počítač (BCI) . Vyvinutý robot bude využívat rovněž informaci ze senzorů polohy, síly i momentu sil, které umožní optimální rehabilitaci hybnosti končetiny robotem a zajistí také diagnostickou validaci léčebného procesu. Robot bude kromě uvedených atributů vynikat možnostmi internetové konektivity, plným využíváním možností virtuální reality a při jeho řízení budou uplatňovány principy umělé inteligence. Zároveň bude zahrnovat inteligentní diagnostický systém s jehož pomocí bude možno objektivně posuzovat úspěch terapie a terapii optimalizovat.
Viz též podrobnosti o projektu na stránkách výzkumné skupiny.