Jak nainstalovat Javu


Napsat jednoduchý program v Javě není nic složitého. Aby bylo možné takový program spustit, je nutné nejprve nainstalovat překladač a interpret, který překlad a spuštění napsaného programu umožní. Instalace těchto komponent (souhrně označovaných jako JDK 6.0) není náročná a probíhá v podstatě jako instalace jakéhokoliv programu. Tak jako všechny programy i JDK je průběžně aktualizováno nejrůznějšími updaty. Instalace je však vždy stejná, liší se pouze číslo aktualizace. V současné době je k dispozici instalace JDK 6.0 Update 16.

Pokud budeme postupovat podle následujícího podrobného návodu, bude pro nás nainstalování Javy a nastavení všech potřebných cest hračkou. Musíme provést čtyři základní kroky:

1. Stažení JDK, máme-li CD, tento bod můžeme přeskočit
2. Instalace Javy
3. Správné nastavení cest, aby vše fungovalo
4. Instalace dokumentace



Stažení JDK

Samotné JDK je možné bezplatně stáhnout z oficiálních stránek Sun Microsystems http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp. (Na následujících 3 obrázcích jsou ukázány vždy výřezy www stránek, které jsou pro stažení souboru podstatné.)



Po volbě Download musíme nejdříve zvolit platformu, na kterou budeme Javu instalovat, v našem případě se jedná o Windows. Potvrdíme souhlas s licenčními podmínkami (I agree to the Java SE Development Kit 6u16 Licence Agreement) a pokračujeme stiskem tlačítka Continue...



...a teprve poté je možné stáhnout samotný instalační soubor jdk-6u16-windows-i586-p.exe.



Instalace Javy

V tuto chvíli tedy máme k dispozici samotný instalační soubor, který jsme si podle výše popsaného postupu stáhli nebo opatřili jiným způsobem (například z CD PPA1). Spustíme tedy soubor jdk-6u16-windows-i586-p.exe (z Průzkumníka nebo z Total Commanderu).

Jako první musíme znovu potvrdit souhlas s licenčními podmínkami a pokračovat stiskem tlačítka Next.



V dalším dialogovém okně můžeme volit komponenty, které chceme nainstalovat, a také měnit adresář, do kterého se Java nainstaluje (doporučené je nechat vše tak, jak je nastaveno implicitně). Během instalace nám Java nabídne těchto dialogů několik. Tato nastavení pro nás jako pro začátečníky nejsou nijak důležitá, takže necháme vše nastavené tak, jak je, a budeme v instalaci pokračovat stiskem tlačítka Next.



Nakonec necháme Javu, ať se pěkně instaluje sama až do chvíle, kdy se instalace dokončí. Případná další dialogová okna potvrdíme tlačítkem Next. Závěrečné dialogové okno zavřeme stiskem tlačítka Finish.



Správné nastavení cest, aby vše fungovalo

Teď máme Javu nainstalovanou, ale pokud bychom chtěli spustit nějaký napsaný program, ještě by se nám to s nejvyšší pravděpodobností nepodařilo. Aby všechno fungovalo tak, jak má, musíme ještě správně nastavit cesty k souborům překladače a interpreta.

Kliknutím pravým tlačítkem na položce Tento počítač umístěné na pracovní ploše nebo v nabídce Start se nám v blízkosti kurzoru rozbalí kontextové menu. V něm vybereme položku Vlastnosti.



Poznámka: další způsob otevření následujícího dialogového okna je přes Start -> Ovládací panely -> Systém.

Jeho volbou se zobrazí dialogové okno s několika záložkami. Na záložce Upřesnit je umístěné tlačítko Proměnné prostředí. Pro nastavení cesty ho musíme stisknout.



Poté se zobrazí další dialogové okno, které umožňuje nastavení uživatelských a systémových proměnných. Nás teď zajímá proměnná Path (= cesta). Ta je umístěná mezi systémovými proměnnými ve spodní části dialogu. Označením proměnné Path a stiskem tlačítka Upravit (popř. přímo dvojklikem na proměnné Path) lze hodnotu této proměnné upravovat.



K tomu je určené další dialogové okno obsahující název a hodnotu proměnné. V kolonce pro hodnotu proměnné je již uvedena řada cest pro ostatní aplikace. Tyto cesty tam tedy musíme ponechat nezměněné, jinak by ostatní aplikace mohly přestat (a pravděpodobně také přestaly) fungovat. Vše, co budeme do kolonky doplňovat, tedy doplníme až na konec. Za poslední znak připíšeme středník, tím oddělíme další přidávanou cestu, a za středník vložíme cestu v adresářové struktuře, v níž je umístěn soubor java.exe. V našem případě tedy do kolonky Hodnota proměnné přidáme:

;C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_16\bin;.;

a stiskem tlačítka OK změnu potvrdíme. Dialogové okno se zavře a provedená změna se uloží do systému. Ve všech doposud otevřených dialogových oknech potvrdíme tlačítko OK.




Poznámka: Může se stát, že nemáte přístupová práva nastavena pro měnění systémových proměnných. V tomto případě upravte proměnnou Path v horní části dialogového okna (Uživatelské proměnné). Pokud tam proměnná Path ještě není, založte novou.

V tuto chvíli je vše nastaveno tak, jak má být a programy, které jsme napsali v Javě by měly jít bez problému překládat a spouštět. Pro jistotu provedeme restart počítače.

Poznámka: to, že vše funguje správně, zjistíme když do příkazové řádky zadáme příkaz javac a systém vypíše nápovědu.



I přesto, že jsme všechno nastavili správně, může se nám časem stát, že nám Java přestane fungovat. Při instalaci některých programů je totiž možné, že změní proměnnou CLASSPATH a odstraní důležitý středník a tečku ;.. Pokud nám tedy Java z ničeho nic přestane fungovat, je praktické proměnnou CLASSPATH zkontrolovat a v případě potřeby tam středník a tečku znovu přidat a restartovat počítač.



Instalace dokumentace

Dokumentace je v souboru jdk-6-doc.zip. Je velmi důležité ji nainstalovat. Instalace spočívá v pouhém rozbalení tohoto souboru nejlépe do adresáře C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_16\doc. Připravte se na to, že celá dokumentace zabere asi 230MB na vašem disku, takže rozbalování bude chvíli trvat.

Nic jiného již není nutné provést, je pro snadný přístup k nápovědě je výhodné umístit na plochu zástupce souboru C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_16\docs\api\index.html.



A teď směle a s chutí do programování jednodušších a následně i složitějších prográmků. Good luck!!! :o)