Online test snadno a rychle


Online test je další z možností, která nám umožní získat ze semestru nezanedbatelných 10 bodů. Tento návod slouží k objasnění celého jeho průběhu tak, aby vzniklo co nejméně obav a dohadů. Celá operace se skládá z několika jednoduchých kroků.

1. Splnění podmínek
2. Stažení potřebných materiálů
3. Online test
4. Ověření výsledku validátorem
5. Ověření výsledku utilitou
6. Uložení výsledku


Splnění podmínek

Kdo se může online testu zúčastnit? Jakýkoliv student denního studia, který má v tomto akademickém roce zapsaný předmět PPA1. Základním předpokladem účasti na online testu je včasné odevzdání samostatné práce. Její funkční verze musí být na portálu uložena nejpozději do stanoveného data a hodiny. Zároveň se musí jednat o verzi, která byla předvedena cvičícímu. Název souboru musí odpovídat požadované konvenci, např. Ppa1_SP_A06999.java.

Pokud je tento požadavek splněn a my se rozhodneme jít zkusit štěstí na online test, musíme se na něj přes portal.zcu.cz přihlásit a na konkrétní termín včas přijít. Jako termín si zvolíme nejlépe dobu našeho cvičení, ale pokud se nám to zrovna nehodí, nebo je již termín obsazený, zapíšeme se na libovolný jiný termín. Přihlásit se můžeme, jakmile se na stagu objeví vypsané termíny. Nemusíme tedy čekat, než odevzdáme samostatnou práci. Na online test má každý pouze jeden pokus, tzn. i když se někdo přihlásí dvakrát (např. v pondělí a ve středu), cvičící druhého termínu mu opakované absolvování testu nepovolí. Nedělejte to, blokovali byste zbytečně místo pro přihlášení vašim kolegům.



Stažení potřebných materiálů

Ještě než začneme řešit samotné zadání online testu, musíme si stáhnout všechny potřebné materiály. Z portálu si stáhneme funkční verzi naší samostatné práce. Z Portálu ze Courseware/PPA1/Cvičení/Materiály si do stejného adresáře (nejlépe např. D:\A06999) uložíme ještě soubory Ppa1Vyhodnoceni.jar, který jsme používali již při ověřování správnosti samostatné práce, a OnlineTestVypis.java. V tuto chvíli máme připravené všechny potřebné materiály a můžeme se vrhnout na řešení online testu se všemi 5S (Směle, Samostatně, Systematicky, Statečně a S chutí :-).



Online test

Protože teď máme vše potřebné, nebudeme již potřebovat nic ze sítě a budeme pracovat pouze na svém lokálním počítači. Cvičící nám rozdá zadání (jeho součástí jsou i ověřovací data pro vytvoření vstupního souboru) a po zodpovězení případných dotazů máme čistý čas 60 minut na to, abychom naši samostatnou práci podle tohoto zadání upravili. Upravená samostatná práce (online test) bude uložena v souboru Ppa1_OL_CisloUlohy_A06999.java (samozřejmě s příslušným osobním číslem).

Pokud nebude fungovat odevzdání na portál (+validátor), bude náš program vypisovat výsledky do souboru. Pro výpis výsledků budeme používat třídu OnlineTestVypis a to tak, že pole s výsledky (vystupniPole) vypíšeme příkazem OnlineTestVypis.zapisInt(vystupniPole);. Tento příkaz vytvoří v našem pracovním adresáři soubor on-line-test.txt, ve kterém budou uloženy výsledky ve správném formátu. Správnost výsledků v souboru je možné ověřit. Postup ověřování je uveden v následující kapitole.



Ověření výsledku validátorem

K ověření správnosti řešení online testu se standardně používá validátor na portálu. Odevzdání je stejné jako při odevzdávání domácích úloh. Je třeba dodržet pojmenování souboru Ppa1_OL_CisloUlohy_A06999.java. Číslo úlohy se dozvíte ze zadání testu. Jakmile připravíme soubor se zdrojovým kódem programu a myslíme si, že splňuje zadání, zkusíme jej odevzdat. Odevzdání se provádí na portálu do bloku "03 - On-line test (Nepovinný okruh)".


Jakmile klikneme na odkaz odevzdat práci, zobrazí se dialog pro výběr souboru pro odevzdání. Zde vybereme možnost Vybrat soubor. Poté se zobrazí dialog pro výběr souboru, kde vybereme náš soubor se zdrojovým kódem a stiskneme tlačítko Otevřít. Následně stiskneme tlačítko odevzdat na původním dialogu.


Pokud práce splňuje všechny body zadání, zobrazí se informace, že Vaše práce byla úspěšně odevzdána.


Pokud se v práci vyskytly chyby, zobrazí se následující dialog:

V tuto chvíli je možné zobrazit chyby v práci a následně je opravit. Postup zobrazení chyb je stejný jako při odevzdání domácích úloh.

Počet odevzdání na portál není omezen. Je třeba ale dodržet časový limit 60 minut od zadání testu. Na jakékoli odevzdání po tomto limitu není brán zřetel.

Jakmile se podaří úspěšně práci zvalidovat, je nutné zavolat cvičícího, který přiřadí body. Bez předvedení práce cvičícímu nebudou body započteny. V případě, že již uplynul časový limit pro test a práce zatím nebyla ohodnocena, rozhoduje čas odevzdání na portál.



Ověření výsledku utilitou

Pokud nebude možné zvalidovat výslednou aplikaci pomocí validátoru, je nutné použít vyhodnocovací utilitu. Postup je následující:
Spustíme náš program, který do našeho pracovního adresáře vygeneruje výstupní soubor on-line-test.txt. K ověření správnosti výsledků teď použijeme vyhodnocovací program Ppa1Vyhodnoceni.jar. Jedná se o stejný program, jaký jsme používali při ověřování správnosti výsledků samostatné práce. Jediný rozdíl je jen v překliknutí přepínače "Typ práce" na variantu "On-line test".



Pomocí tlačítka "Zvol .java soubor" vybereme zdrojový soubor a stiskem tlačítka "Ověř řešení" spustíme vyhodnocení. Pokud je naše řešení správné, vypíše vyhodnocovací program informaci, k jaké variantě řešení patří. Tato varianta se samozřejmě musí shodovat s variantou zadání online testu.



Pokud je naše řešení chybné, vyhodnocovací program na to zareaguje takto:



V případě, že je někde nějaký problém, program nás na to upozorní. V případě, že jsme zapomněli vygenerovat textový výstupní soubor, nebo jsme ho přejmenovali, zareaguje vyhodnocovací program takto:



Pokud bychom jako zdrojový soubor zvolili soubor jiného typu (např. txt), program nás na to upozorní a neumožní nám vyhodnocení provést:



Pokud jsme jako výsledek ověření dostali kladnou odpověď, přivoláme cvičícího a celé ověření (tzn. vygenerování textového výstupního souboru a ověření vyhodnocovacím programem) před ním provedeme znovu. Pokud opět vše proběhne bez problémů a online test je vyhodnocen správně, udělí nám cvičící 10 bodů. V opačném případě na žádné body nárok nemáme a můžeme na online testu pracovat dál (pokud jsme ještě nevyčerpali časový limit 60 minut) a nebo z online testu žádné body nezískáme.



Uložení výsledku

Ať už je výsledek našeho snažení jakýkoli, na závěr musíme náš program uložit opět na portál a to stejným způsobem, jakým jsme odevzdávali domácí úlohy nebo samostatnou práci. Ukládáme ovšem do bloku "03 - On-line test (Nepovinný okruh)". Práci není nutné odevzdávat, pokud jsme ji již odevzdali (pokusili jsme se odevzdat) na validátor. Práci je nutné odevzdat vždy, když probíhá ověření pomocí utility.