Title Page Previous Next Contents | CDMA – síť 3. generace >Sítě 3. generace

2.1 Sítě 3. generace

Existuje několik bezdrátových standardů a systémů, které se označují jako systémy třetí generace (3G). Tato publikace se specielně zabývá 3G implementací IS-2000.
V polovině devadesátých let Mezinárodní Telekomunikační Unie (International Telecommunication Union - ITU) iniciovala úsilí o vytvoření soustavy standardů a systémů, která zajistí bezdrátové a všudypřítomné telekomunikační služby uživatelům kdekoliv a kdykoliv. Následně Mezinárodní Mobilní telekomunikace 2000 (International Mobile Telecommunication 2000 – IMT-2000 – podskupina ITU) publikovala sadu výkonnostních požadavků bezdrátového systému třetí generace, které jsou následující (pro datové přenosy pomocí přepínaných paketů a přepínaných okruhů):
Systém musí navíc ve všech prostředích podporovat stejné rychlosti přenosu dat pro forward link (data směrem k uživateli) a reverse link (data směrem od uživatele), tedy symetrické datové rychlosti. Dále také musí podporovat asymetrické rychlosti (odlišné rychlosti forward a reverse link).
Některé standardy a systémy jsou implementovány jako zcela nové služby - například Universal Mobile Telephone System (UMTS) v Evropě, zatímco jiné standardy a systémy jsou vylepšením stávajících systémů druhé generace (2G), například IS-2000 v Severní Americe. Druhý zmiňovaný případ využívá investice do již zavedených 2G systémů. Levnější je službu vylepšit (upgradovat) než pořizovat novou. Toto je jeden z důvodů, proč si IS-2000 získal popularitu v počátečních nasazeních 3G systémů.
IS-2000 je navíc zpětně kompatibilní s existujícím systémy IS-95. Tato zpětná kompatibilita dává IS-2000 dvě důležité výhody. Zaprvé, IS-2000 je schopná využít stávající infrastrukturu IS-95 a tudíž tedy vyžaduje pouze zvýšení starých investic do 2G systémů. Zadruhé, riziko při přechodu na 3G systém je nižší, protože IS-2000 reprezentuje přirozenou technickou evoluci svého předchůdce.