Title Page Previous Next Contents | CDMA – síť 3. generace >Další elementy architektury protokolů

2.3 Další elementy architektury protokolů

Vedle samotných vrstev jsou v architektuře protokolu také důležité následující elementy:
Fyzické kanály (Physical Channels): Fyzické kanály jsou komunikační cestou mezi fyzickou vrstvou a podvrstvou multiplexu běžných/vyhrazených kanálů. Fyzické kanály jsou na obrázku 2.1 zobrazeny velkými písmeny. První písmeno v názvu kanálu určuje, zda se jedná o Reverse link (R) nebo Forward link (F), poslední dvě písmena (CH) vždy znamenají „channel“. Například R-ACH představuje „reverse access channel“ a F-FCH představuje „forward fundamentals channel“. Tabulka 2.1 obsahuje seznam fyzických kanálů; kanály zděděné z IS-95 jsou označeny hvězdičkou (*):
Tabulka 2.1 Fyzické kanály v IS-2000
Forward Link
Reverse Link
Zkratka kanálu
Název kanálu
Zkratka kanálu
Název kanálu
F-SCH
Forward supplemental channel
R-SCH
Reverse supplemental channel
F-SCCH
Forward supplemental code channel
R-SCHH
Reverse supplemental code channel
F-FCH*
Forward fundamental channel
F-FCH*
Reverse fundamental channel
F-DCCH
Forward dedicated control channel
R-DCCH
Reverse dedicated control channel
F-PCH*
Paging channel


F-QPCH
Quick paging channel




R-ACH*
Access channel


R-EACH
Enhanced access channel
F-CCCH
Forward common control channel
R-CCCH
Reverse common control channel
F-BCCH
Broadcast control channel


F-CPCCH
Common power control channel


F-CACH
Common assignment channel


F-SYNCH*
Sync channel


F-PICH
Forward pilot channel
R-PICH
Reverse pilot channel
F-TDPICH
Transmit diversity pilot channel


F-APICH
Auxiliary pilot channel


F-ATDPICH
Auxiliary transmit diversity pilot channel


Logické kanály (Logica channels): Logické kanály jsou komunikační cestou mezi běžnou/přiřazenou podvrstvou multiplexu kanálů a mezi entitami vyšších vrstev. Logické kanály si lze představit jako nosiče logických signalizačních nebo uživatelských jednotek, zatímco fyzické kanály jako fyzické prostředky pro přenos signalizačních nebo uživatelských informací vzduchem.
Logické kanály jsou na obrázku 2.1 zobrazeny malými písmeny. První písmeno v názvu kanálu určuje, zda se jedná o Reverse link (r) nebo Forward link (f), poslední dvě písmena (ch) vždy znamenají „channel“. Například r-csch představuje „reverse common signaling channel“ a f-dtch představuje „forward dedicated traffic channel“. Tabulka 2.2 obsahuje seznam logických kanálů:
Tabulka 2.2 Logické kanály v IS-2000
Forward Link
Reverse Link
Zkratka kanálu
Název kanálu
Zkratka kanálu
Název kanálu
f-csch
Forward common signaling channel
r-csch
Reverse common signaling channel
f-dsch
Forward dedicated signaling channel
r-dsch
Reverse dedicated signaling channel
f-dtch
Forward dedicated traffic channel
r-dtch
Reverse dedicated traffic channel
Datové jednotky (Data units): Datové jednotky jsou logické jednotky signalizačních nebo uživatelských dat, které jsou vyměňovány mezi entitami SRBP/RLP entitami vyšších vrstev. Existují dva typy datových jednotek: výkonné datové jednotky (PDU – Payload Data Units) a služební datové jednotky (SDU – Service Data Units). PDU se používá pro označení datových jednotek, které jsou přijaty poskytovatelem služby od žadatele o službu; SDU se používá pro označení datových jednotek, které jsou žadatelem služby dány poskytovateli služby[1].
Podvrstva MAC obsahuje celkem 4 entity: SRBP, RLP, podvrstvu multiplexu běžných kanálů (common channel multiplex sublayer) a podvrstvu multiplexu vyhrazených kanálů (dedicated channel multiplex sublayer). Podvrstva multiplexu běžných kanálů má za úkol mapování mezi běžnými logickými kanály (kanály sdílené mezi několika uživateli) a běžnými fyzickými kanály. Popstva multiplexu vyhrazených kanálů má za úkol mapování mezi vyhrazenými logickými kanály (kanály vyhrazené specifickému uživateli) a vyhrazenými fyzickými kanály. Běžné kanály mohou být využity pouze pro signalizaci, zatímco vyhrazené kanály mohou být použity jak pro signalizaci, tak i pro uživatelská data.
SRBP a RLP jsou entitami protokolu v podvrstvě MAC. SRBP zabezpečuje signalizaci v běžných kanálech, RLP manipuluje s uživatelskými informacemi v paketech.

[1] V referenčním ISO-OSI modelu žádá zpravidla entita vyšší vrstvy služby entity nižší vrstvy.