Budoucnost

Kdo za to může?

Do GSM Release 99 měl vše na starost standardizátor ETSI (European Telecommunications Standards Institute). Podle nové dohody přebírá standardizační práce na GSM standardizátor UMTS (3G) 3GPP (3rd Generation Partnership Project).

Figure 11. Převzato od Siemens mobile

Převzato od Siemens mobile

Z horního obrázku je patrné, že dnešní vývoj je o něco pozadu.

Figure 12. Převzato od Siemens mobile

Převzato od Siemens mobile

Na tomto příkladě W-CDMA představuje UMTS. Příklad ukazuje rychlosti jednotlivých technologií a jejich využití.

EDGE

EDGE znamená pro GSM/EGPRS sítě konečnou. Další navýšení rychlosti za stávajících podmínek je takřka nemožné a vzhledem k jednoznačné tendenci vybudovat sítě 3G, nebude ani v tomto směru nejspíše pokračovat vývoj. Názory na začlenění EDGE se různí. Někteří EDGE řadí mezi 3G, jiní mezi 2G. Já souhlasím s těmi, kteří stojí na hraně, tedy 2.5G. Někdy se používá značení 2+. EDGE poskytuje dostatečné přenosové kapacity. Ale stejně jako CDMA, bude sítím 3G (UMTS (WCMDA)) konkurence schopné pouze v počátku. Na druhou stranu je zavedení EDGE na tolik jednoduchou (levnou) zaležitostí, že je to vhodná alternativa pro operátory, kteří nemají zatím dostatek prostředků (např. nebyla jim udělena licence) na přechod k 3G.

Následující obrázek ukazuje současné pokrytí technologií EDGE.

Figure 13. Převzato z gsmworld.com

Převzato z gsmworld.com

GERAN - (GSM/EDGE Radio Access Network)

GERAN definuje alternativní přístup do radiových sítí (V sítích UMTS je jeho alternativou UTRAN). Je kompatibilní se sítěmi třetí generace. GERAN bývá řazen do EDGE Phase II a vychází z EDGE funkcionality. Půjde již o zásadně modifikovanou síť. Je označován jako další evoluční krok GSM/EDGE sítí. Jelikož se jedná více méně o ekvivalent UMTS a trend jednoznačně směřuje k UMTS, bude pravděpodobně implementace GERANu přeskočena.

Pro upřesnění. V jednoduchosti se mobilní síť skládá ze dvou částí. Z rádiové přístupové sítě a páteřní sítě. GERAN je tedy rádiovou přístupovou sítí pro GSM s EDGE a UTRAN pro UMTS.

UMTS/UTRAN

Hlavním cílem UMTS je vytvořit jednu univerzální mobilní síť. A to od domácích sítí až po satelitní mobilní komunikační sítě. Z toho také plynou určité požadavky na vytvoření takovéto sítě. Síť UMTS by měla po celém světě pracovat na stejném frekvenčním pásmu 2 Ghz. Šířka pásma by měla být oproti současným 200 kHz u GSM navýšena na 5 MHz. Tyto kanály se nebudou dále dělit, ale budou využívány více uživateli najednou a to technikou kódového multiplexu. Technika je stejná jako u dnešního CDMA. V budoucnu WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access).

Díky použití širších přenosových kanálů a kódového multiplexu bude dosahováno značně vyšších rychlostí než dnes.

UMTS nebude zpětně kompatibilní se sítí GSM.