Kabeláž
Mezi nejvýznamnější změnu patří nové konektory
Protože Serial ATA je zamýšleno i pro hot-plug použití (připojení a odpojení za chodu), byly vyvinuty dva typy konektorů. Pod označením a) až d) je vidět hot plug konektor, přičemž a) a c) je signální část a b) a d) napájení. Tento konektor se pojí s konektorem pod označením g).Pod označením e) se nachází klasický signální (ne hot plug) kabel připojený ke konektoru pod označením f).
Signální kabely mohou být dlouhé až jeden metr.
Žádné jumpery
Kromě kabelů a vyšší rychlosti přináší Serial ATA také změnu v podobě master/slave nastavení.
Problémem dnešního paralelního ATA rozhraní je nemožnost přistupování k oběma diskům zároveň, pokud jsou připojené jako master/slave. To znamená, že vždy je nutné nejdříve ukončit komunikaci s jedním diskem, pak změnit časování (změnit režim přenosu, pokud jsou rozdílné) a teprve pak je možné připojit se k druhému disku. To trvá dlouho a není to vůbec efektivní. Vždyť si jen zkuste, pokud máte dva disky nebo dokonce RAID 0, dát je nejdříve na "jednu kšandu" a pak každý na svou, jako samostatný master. Uvidíte, že v druhém případe je to pak "o něčem jiném".
Zatímco současné uspořádání u paralelního ATA počítá s dvěma zařízeními připojenými na stejný kabel (= na stejný kanál IDE) a nastavenými jako Master a Slave - Serial ATA zná pouze Master:
To je velmi výhodné, protože jednak není nutné nastavovat Master /Slave (/Single Drive) jumper a pak také - a to je nejdůležitější, disky se při komunikaci již nemusí střídat.
Aby byla zachována kompatibilita se současným softwarem, je do specifikace zařazena také emulace stávajícího paralelního ATA, a to dokonce v takovém rozsahu, že je možné emulovat i režim Master/Slave.