UltraWideBand
Technologie UWB je určena pro širokopásmové přenosy na velmi krátkou vzdálenost. Dobře se snáší s jinými rádiovými technologiemi, není náchylná na rušení a je velice bezpečná vůči odposlechu.
O vytvoření nového standardu pro velmi rychlé (od 110 Mbit/s) osobní bezdrátové sítě se stará sdružení firem WiMedia Alliance (tedy stejná jako u WiMedia). Pracovní skupina IEEE 802.15.3a, která má za úkol vytvořit jeden standard pro UWB, v roce 2003 vyhlásila soutěž o řešení fyzické vrstvy pro UWB. Zadáním bylo nabídnout rychlost 110 Mbit/s na vzdálenost minimálně 10 m (a 480 Mbit/s do 1 m), s využitím pásma o šířce 500 MHz z kmitočtového intervalu 3,1 GHz až 10,6 GHz. V současné době se rozhoduje mezi dvěma návrhy: MBOA a DS-UWB.
MBOA
Návrh skupiny pod názvem MultiBand OFDM Alliance (MBOA) představuje řešení MB-OFDM (MultiBand Orthogonal Frequency Division Multiplexing), které je kombinací metody přeskakování mezi kmitočty s ortogonálním multiplexem a kvadraturní modulací (QPSK). Má tak nabídnout rychlost 110 Mbit/s na vzdálenost 20 m a rychlost 200 Mbit/s na vzdálenost 14 m. Předpokládá se také rozdělení celé šířky pásma na dvě části, aby se vyhnulo pásmu 5 GHz, používanému 802.11a.
DS-UWB
Radikálnější návrh předložila skupina, která pod názvem DS-UWB prezentuje metodu DS-CDMA (Direct-Sequence Code-Division Multiple Access) přímé posloupnosti vícenásobného přístupu s kódovým
dělením a s použitím binární fázové modulace (BPSK). Toto řešení je výkonnější než konkurenční MBOA, ale má menší dosah. Umožňuje přenos jen do vzdálenosti 2-3m, ale zato rychlostí až 1,3 Gbit/s.
Výsledné řešení?
- 18.11.2004 předvedla firma Alereon na půdě IEEE použití UWB podle MBOA. Původně bylo požadováno předvedení pouze přenosu rychlostí od 55 do 200 Mbit/s, ale byl předveden přenos rychlostí 320 a 480 Mbit/s i v nelaboratorních podmínkách. Přesto nedospěla pracovní skupina 802.15.3a k žádnému rozhodnutí.
- 23.11.2004 proběhlo hlasování na půdě IEEE o standardu pro UWB a DS-UWB při něm získal 51% hlasů a to znamená prozatímní schválení standardu. Ale k plnému schválení a uznání standardu od IEEE je potřeba získat alespoň 75%. MBOA se tedy vydalo samostatnou cestou a snaží se své UWB protlačit bez posvěcení IEEE a už získala podporu u WiMedia Alliance, Wireless USB Promoter Group a 1394 Trade Association, kteří za tímto účelem vytvořili SIG.
- S takzvaným "Duálním řešením" přišla společnost Pulse-Link Inc., která vyvinula protokol CSP (Common Signaling Protocol). Ten umožňuje více typům fyzické vrstvy UWB spolupráci ve stejném dosahu, aniž by došlo ke vzájemnému rušení. Využívá pásma společného MBOA a DS-UWB (500 MHz kolem středu 3,9 GHz) a používá buď BPSK nebo DPSK a pomocí TDMA kanál přiděluje jednotlivým UWB zařízením.
Budoucí nasazení
- 1394 Trade Association, která stojí za technologií FireWire, chce použít UWB pro umožnění FireWire zařízením komunikovat bezdrátově. Použita je konvergenční vrstva (convergency layer) pracující nad vrstvami MAC a PHY. Na konvergenční vrstvě je pak vytvořena vrstva PAL (Protocol Application Layer), která zpřístupňuje obě vrstvy pro samotný bezdrátový FireWire.
- Prakticky na stejném pricipu funguje i takzvané bezdrátové USB, kde je vlastní vrstva PAL a díky tomu si nebudou obě technologie navzájem vadit. Toto řešení prosazuje především Intel a několik dalších společností.